Yılın Kelimesi Huzurlarınızda: Emoji!

26/01/2018 18:30 - Magazin kategorisinde

Yılın Kelimesi Huzurlarınızda: Emoji!

Oxford Sözlüğü (Oxford Dictionaries) her yıl, gelenekselleşmiş yılın kelimesi seçimini belirledi. 2015 yılının kelimesini Oxford Emoji olarak belirledi!

Shigetaka Kurita tarafından 1990’ların sonunda ortaya çıkan emoji son yıllarda çoğalan mobil cihaz kullanım popülasyonuyla beraber küresel bir popülariteye sahip oldu. İlk zamanlarda klasik görseller ile duyguları ifade etmek için kullanılan emoji’ler kullanımının çoğalmasıyla orantılı olarak binlerce emoji’ye dönüştü.

Emoji klavyesi üreten SwiftKey firmasıyla beraber çalışan Oxford Dictionaries ‘Face with tears of joy’ (Mutluluk göz yaşları) adı verilen emoji’nin ABD’de yüzde 17, İngiltere’de ise yüzde 20’lik bir kullanıma sahip olduğunu saptadı. Bu emoji bu ülkelerde en çok kullanılan emoji ünvanının da sahibi oldu.

Yeni asırın iletişim beklentilerini klasik yazılar tarafından karşılanamadığını belirten ‘Oxford Dictionaries’ Başkanı Casper Grathwohl yaptığı açıklamada emoji’nin bu boşlukları doldurduğunu söyledi.

Oxford Dictionaries geçen sene yılın kelimesi olarak ‘vape’ i seçmiş, bir önceki sene bu ünvana ‘selfie’ layık görülmüş, 2012’de ise ‘gif’ rakiplerini geride bırakmıştı.

Hayatımızın içinde, tam ortasında ve parmaklarımızın ucundaki bu sevimli sarı karakterlere ne kadar teşekkür etsek az. Çünkü bizi çok iyi ifade ediyorlar!


Yeni yorum